Realizacja nr. 1

BMW 545i LIEBIG

Bazą do budowy projektu było seryjne i słabo wyposażone 518i. Główny atut samochodu to jego pochodzenie – słoneczne Włochy. Co za tym idzie nadwozie pozbawione było korozji. Cała reszta podzespołów nie nadawała się do zastosowania w nowej konfiguracji.

 Do karoserii trafił nowy, zmodyfikowany silnik po generalnym remoncie. Wybór mógł być tylko jeden, chcieliśmy w końcu zbudować projekt całkowicie osadzony w szalonych latach 80tych.

 Idąc drogą tunerów z tamtych lat, zamontowaliśmy zestaw doładowania z BMW 745i E23. Uprzednio wiele elementów tej układanki zostało zmodyfikowane. Mamy tu inny układ wtryskowy, inną formę sterowania silnikiem. Całkowicie customowy układ wydechowy i dolotowy.

Przeniesienie mocy na asfalt realizowane jest przez 5cio biegową skrzynię Getrag w tradycyjnej wersji z długim piątym biegiem. Dyferencjał wyposażony w szperę po regeneracji i zaciśnięciu na 40 procent. Sprzęgło to już inna epoka i jest to hybryda z częściami firmy Sachs w wersji Racing od zupełnie innego silnika BMW. Powinno przenieść 680 Nm i na tym chcemy poprzestać.

W samochodzie znajduje się kompletny układ hamulcowy z BMW M5 E34. Zawieszenia to gwint od BC Racing.

Wnętrze otrzymało kilka dyskretnych dodatków na wzór Alpiny B7 Turbo. Mamy tu zawór do kontroli boostu na tunelu środkowym, wyświetlacz alfanumeryczny w nawiewie i licznik do 300km/h. Smaku dodają kultowe już fotele Recaro obszyte tapicerką Pepita, a także czarna podsufitka.

Realizacja nr. 2

BMW E39 MVR V12

MVR początkowo był dealerem BMW i warsztatem, który modyfikował pojazdy. Jeden ze współtwórców marki MVR wywodził się z Alpiny, tam pracował przy budowie silników.

Skrót MVR pochodzi od słów Martin Veyhle Racing. Firma zdecydowała się zwiększyć pojemność silnika M73 (V12), który znajdziemy w modelach takich jak E38/E31 750/850 do 6.1 litra i włożyć go do E39 zamiast popularnego V8.

Z innych modyfikacji – zastosowano łopatki zmiany biegów z F1, inne zawieszenie, wzmocniona skrzynia biegów oraz układ hamulcowy pochodzący z Porsche 911 993 lub M5 (tutaj siedzi ten drugi).

Silnik w 560i ma moc 438 KM w serii i kręci się do 5,400 obr/min, a przy 4,300 obr/min generuje 620 Nm. Maksymalna prędkość samochodu to 310 km/h i pierwszą setkę (albo raczej pierwsze 1000 zł mandatu) osiąga po 5.3 sekundy.

Jak wynika z broszur informacyjnych – MVR wypuściło tylko 20 samochodów. Jeden z nich jest u nas i prace nad nim trwają, dlatego dokładamy swoje zdjęcia!